Szervóra

 Szervóra

A HKO szerint a szerveink meghatározott időben és sorrendben dolgoznak aktívan, illetve pihennek. Ha ezt a ciklust ismerjük és kicsit odafigyelünk rá sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük a betegségeket és a belső harmónia felborulását, valamint, hogy támogassuk szervezetünkben az energiaáramlást! 

12 fő szervünk kétórás időközönként váltja egymást a 'munkában', ezáltal a szervek energiapályáin, a meridiánokon folyamatosan változik az energiaszint.

Ha szeretnéd követni a szervórát az alábbiakra figyelj:


23-01 óra között van az epehólyag maximumának időszaka. Ilyenkor kevésbé csillapítható a fájdalom. Az epeműködés általános zavarai is ekkor jelentkeznek legerőteljesebben, ezzel magyarázható, miért alszunk nyugtalanul vagy ébredünk fel éjszaka késői nehéz vacsorát követően.

1-3 óra között a legalacsonyabb a szervezet teljesítőképessége. A máj maximális erővel méregtelenít, ne terheljük zsírral, alkohollal, dohányzással stb.

3-5 óra között aktivizálódik a tüdő, felkészül az egész napi munkára. A légzési és tüdőproblémák a legerőteljesebben ilyenkor érezhetőek.

5-7 óra között legaktívabb a vastagbél, ekkor leghasznosabb a salakanyagoktól megszabadulni.

7-9 óra között a legterhelhetőbb a gyomor, ilyenkor tud a leghatékonyabban dolgozni, ezért fontos a gazdag reggeli fogyasztása ebben az időszakban.

9-11 óra között van a lép-hasnyálmirigy maximuma, az idegrendszer a legnyugodtabb és legnagyobb a teljesítőképességünk!

11-13 óra között van a szívciklus időszaka, a legjobb idő a sportolásra! Délben erősödik a gyomorsav és epetermelődés, jöhet egy könnyű ebéd. Érdemes beiktatni egy napközbeni rövid pihenőt. Kicsit leesik az agy oxigénellátása, sétáljunk vagy pihenjünk egyet. A déli fáradékonyság komoly figyelmeztetője lehet a szív kezdődő gyengeségének.

13-15 óra között lassul a vérkeringés, a vékonybelek aktivizálódásának időszaka amikor a fájdalomérzet alacsony (fogorvosi kezelésre ez az időszak nagyon praktikus).

15-17 óra között a húgyhólyag dolgozik a legintenzívebben, ebben a két órában különösen fontos a bőséges folyadékbevitel. Alkalmas időszak a gyógyteákkal történő méregtelenítésre is. Szervezetünk teljesítőképessége ilyenkor ismét ereje teljében van, megfelelő időszak a tanulásra, sportolásra, munkára.

17-19 óra között a vese tisztító munkája zajlik, semmiképp se terheljük ilyenkor nehéz ételekkel, de fizikai munkát is érdemes kerülni. Vérnyomásunk csökken, szívműködésünk lelassul, érdemes rövid pihenőt beiktatni az este előtt.

19-21 óra között tart a szívburok maximuma. Fizikai erőfeszítés már nem javasolt, helyette, ha tehetjük növeljük az oxigén ellátást sétával. Energiapályáink kezdenek lelassulni és felkészülni az éjszakai pihenőre.

21-23 óra között indul az úgynevezett hármas melegítő aktivitása. Testünk, lelkünk pihenőre, nyugalomra vágyik, csökken a teljesítőképesség, ez az időszak a legpihentetőbb alvás ideje. A hármas melegítő feladata, hogy a légzés, az evés és az ivás során a szervezetünkbe jutó, a tüdő és a gyomor által felvett energiákat a test többi részébe irányítsa, s az energiákat kiegyensúlyozza.